back
27.01.2018

AUSTRALIA NA WŁASNĄ RĘKĘ

Uluru_samotna_g_ra_
Uluru, symbol Australii.

     Australia to jeden z najpiękniejszych krajów jaki odwiedziliśmy. Spędziliśmy tam trzy intensywne miesiące, a praktycznymi wskazówkami z podróży podzieliliśmy się podczas LIVE'a na naszej stronie na FB. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje z tego LIVE’a oraz nazwy wszystkich miejsc, o których mówimy i przydatne linki.

LIVE możecie odsłuchać na: https://www.facebook.com/SWIATzBLISKA/videos/1379347935510917/

 

 

KIEDY NAJLEPIEJ ZWIEDZAĆ AUSTRALIĘ?

     Wszystko zależy od tego, którą część Australii chcecie zwiedzać. Jeśli tylko wschodnie wybrzeże, od Sydney po Cairns, to właściwie cały rok jest tam ładnie i możecie jechać kiedy tylko Wam pasuje. Uważać należy jedynie w Queensland, bo w czasie australijskiego lata często zdarzają się tam pożary lasów.
Południe Australii czyli np. Tasmanię lub Melbourne i Great Ocean Road lepiej zobaczyć w cieplejszym okresie (czyli w czasie naszej późnej jesieni czy w zimie). W sierpniu i lipcu może tam być dość chłodno i deszczowo – jak na Australię oczywiście.
Na wyprawę w Outback, czyli do środkowej Australii, gdzie znajdują się m.in. takie atrakcje jak Alice Springs, góra Uluru, King’s Canyon i MacDonnell Range zdecydowanie polecamy wybrać się w nasze lato. W czasie australijskiego lata (styczeń, luty) temperatura często sięga tam ponad 40°C, a wówczas szlaki turystyczne mogą zostać zamknięte. Dodatkowo w czasie upałów kłębi się tam mnóstwo much, które skutecznie uprzykrzają zwiedzanie.
Więcej: http://www.swiatzbliska.pl/posty/157


TANIE LOTY DO AUSTRALII

     Niestety z wyprawą do krainy kangurów łączą się spore wydatki, ale i tak nie ma co narzekać bo obecnie jest zdecydowanie lepiej niż jeszcze kilka lat temu. Bilety lotnicze z Warszawy kupowane kilka miesięcy wcześniej to koszt ok. 3 000 - 3 500 pln za osobę, w dwie strony. Lot trwa od ok. 24 godzin do nawet 40 godzin, w zależności od połączenia.
Najtańsze bilety oferują linie Air China oraz China Southern. Dobrą opcją są też Qatar Ariways oraz Emirates, jeśli traficie na promocję. Do Australii często latają jeszcze m.in. British Airways i Quantas.
Wygodną wyszukiwarką okazji jest esky.pl gdzie możecie sprawdzać aktualne oferty promocyjne oraz standardowe połączenia: http://www.esky.pl/okazje

Inne wyszukiwarki lotów, które możemy polecić to:
http://www.momondo.pl/
http://www.kayak.pl/
http://www.skyscanner.pl/

     Najtańsze oferty lotów do Australii jakie widzieliśmy, za osobę, w dwie strony, to 2 100 pln z Londynu oraz 2 400 pln z Berlina. Tego typu oferty pojawiają się na http://www.fly4free.pl oraz http://www.flipo.pl


TRANSPORT W AUSTRALII

     Przemieszczając się na miejscu macie do wyboru albo autobusy albo wynajęcie lub kupno samochodu. W przypadku autobusów najpopularniejszą firmą, z najbardziej rozwiniętą siecią połączeń, jest Greyhound: http://www.greyhound.com.au/ . Możecie też sprawdzić Firefly oraz Premier Motor Service. Jeśli chcecie zwiedzić coś po drodze to warto rozważyć opcję karnetu hop-on hop-off, który daje dużą swobodę. Ceny karnetów to wydatek od 199 do 350 dolarów australijskich (AUD), w zależności od trasy oraz tego czy wykupicie określoną liczbę kilometrów czy wolicie karnet ważny przez jakiś okres, np. 30 dni.

     Alternatywą do poruszania się busami jest wynajem samochodu. W przypadku małego auta wynajętego w niedrogiej, międzynarodowej wypożyczalni, jest to koszt ok 1000 AUD za dwa tygodnie. Jeśli chcecie jechać w trudno dostępne tereny to będziecie potrzebowali auta 4x4, którego koszt będzie dużo wyższy.
Przy pobycie dłuższym niż trzy tygodnie polecamy kupno samochodu. W Australii jest to proste, formalności są minimalne, a ponieważ kupowanie i sprzedawanie aut przez podróżników jest tam bardzo popularne, to i podaż jest spora. Co kupić? Najlepszy jest Ford Falcon. Dobra cena to ok. 2000 AUD ale jeśli traficie na kogoś kto za dzień lub dwa ma lot, to kupicie auto nawet za 1000 dolarów.

     Ofert szukajcie na: http://www.gumtree.com.au/ oraz po prostu w hostelach. Najłatwiej będzie wam kupić auto w Sydney lub w Cairns.


10 MIEJSC, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ W AUSTRALII

     Australia to teren olbrzymi i pełen cudów natury. Nasze „10” najlepszych to:

Uluru – symbol Australii, prawdziwie magiczne miejsce

Góry MacDonnella (MacDonnell Range) – mało turystów, różnorodne, klimatyczne miejsca

Great Ocean Road – rewelacyjne widoki nad oceanem

Wielka Rafa Koralowa – chyba nie wymaga komentarza

Sydney – opera, atmosfera miasta i piękne plaże z Bondi i Manly na czele

Kanion Królów (King’s Canyon) – doskonałe trekkingi różnej trudności

Mungo National Park – księżycowe krajobrazy

Whitehaven beach – wg. wielu rankingów najpiękniejsza plaża na świecie

Cairns i Cape Tribulation – turystyczna mekka i możliwość zobaczenia krokodyli

Gold Coast – parki rozrywki i szansa zobaczenia wielorybów

Więcej: http://www.swiatzbliska.pl/posty/121


7 MIEJSC POZA SZLAKIEM W AUSTRALII

     Oprócz miejsc znanych i polecanych w każdym niemal przewodniku, Australia kryje jeszcze wiele niespodzianek, które warto poznać. Podczas trzech miesięcy podróżowania po tym kraju trafiały się nam takie perełki. Poniżej 7 miejsc „poza szlakiem”, których nie możecie ominąć.

Coober Pedy. Miasteczko przy Stuart Highway, po drodze z Adelajdy do Alice Springs. Przypominające Dziki Zachód tyle tylko, że zamiast złota wszyscy tam szukają opali. Ze względu na pustynne warunki większość miasteczka znajduje się… pod ziemią.
więcej: http://www.swiatzbliska.pl/posty/127/bialy-czlowiek-w-dziurze

Raymond Island. Wyspa w pobliżu Bairnsdale, w południowo-wschodniej części kraju, na której żyje duża populacja koali. Ponieważ sama wyspa jest malutka i mieszka na niej zaledwie kilkadziesiąt osób to spotkanie koali jest niemal pewne.
więcej: http://www.swiatzbliska.pl/posty/118

Phillip Island. Wyspa pod Melbourne gdzie znajduje się park dzikich zwierząt, w którym nie tylko spotkacie wombata, diabła tasmańskiego, emu czy kangury ale niektóre z nich będziecie mogli nawet nakarmić.
więcej: http://www.swiatzbliska.pl/posty/122

Nimbin. Malutka hippisowska miejscowość niedaleko Gold Coast, gdzie życie toczy się swoim, niepowtarzalnym rytmem.
więcej: http://www.swiatzbliska.pl/posty/149

Eungella National Park. W tym parku, nad rzeką Broken River, można zobaczyć dziko żyjące dziobaki. Park znajduje się niedaleko miejscowości Mackay na wschodnim wybrzeżu.
więcej: http://www.swiatzbliska.pl/posty/152

Rodeo. Nam możliwość zobaczenia australijskiego rodeo trafiła się w Mount Isa ale zawody odbywają się w różnych miejscowościach i są niesamowitym show.
więcej: http://www.swiatzbliska.pl/posty/143

The Olgas. Góry oddalone od Uluru jedynie o kilkadziesiąt kilometrów, nazywane często „zapadniętym Uluru”. Idealne miejsce na krótki trekking z pięknymi widokami.


O CZYM PAMIĘTAĆ PRZED WYJAZDEM DO AUSTRALII?

     Australia jest krajem dość łatwym do podróżowania ale przed wyruszeniem tam, warto pamiętać o kilku kwestiach. Wiza turystyczna jest bezpłatna i można ją otrzymać mailowo. Trzeba to zrobić jeszcze przed wyjazdem. Kraj jest bezpieczny z zastrzeżeniem zagrożeń czyhających w samej naturze. Miejscami uważać należy na pająki, węże oraz krokodyle. Rzeczywiście niebezpieczne są prądy morskie. Nie ma problemu z Internetem, a dobrym rozwiązaniem jest kupno na miejscu karty SIM. Ze względu na najlepszy zasięg polecany jest operator Telstra. W parkach narodowych oraz na kempingach znajdują się dobrze wyposażone miejsca do grillowania, często są one bezpłatne.

     Jeśli wybieracie się do Australii to dużo informacji i zdjęć znajdziecie na naszym blogu.