Toruń do tej pory kojarzył nam się z Kopernikiem i piernikami. Może jeszcze z ładną starówką. A okazało się, że w tym mieście jest bardzo ciekawe podróżnicze muzeum, w którym na własne oczy można podziwiać skarby, znane jeszcze do niedawna tylko widzom programu „Pieprz i wanilia”.
Do Torunia zajechaliśmy w maju, a na zwiedzanie mieliśmy tylko kilka godzin. Było nam tam po drodze, bo jechaliśmy wtedy do Koszalina z pokazem zdjęć i opowieściami z podróży po Nowej Zelandii (link: http://www.swiatzbliska.pl/dzieje-sie/78/spotkanie-w-radiowym-klubie-obiezyswiata-w-koszalinie). Dlatego też szukaliśmy jednego ciekawego miejsca, które pokazałoby nam to miasto z innej perspektywy. I tak trafiliśmy do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika otwartego w 2003 roku. Zastanawialiśmy się dlaczego akurat w Toruniu powstało takie muzeum. Odpowiedź okazała się bardzo prosta: Tony Halik (a raczej Mieczysław Sędzimir Antoni Halik) urodził się właśnie w tym mieście.
Pomysł na muzeum pojawił się po tym, jak po śmierci Halika w 1998 roku, jego żona Elżbieta Dzikowska, przekazała mieszkańcom Torunia ponad 800 pamiątek, które wspólnie kolekcjonowali podczas swoich podróży. Z tego co możemy przeczytać na oficjalnej stronie muzeum, co roku do zbiorów trafiają nowe dary z domowej kolekcji tych słynnych podróżników. Ponieważ dawna siedziba muzeum nie była w stanie pomieścić wszystkich eksponatów, została ona powiększona i odnowiona i od 2013 roku jest dostępna dla zwiedzających w nowych pomieszczeniach.
W muzeum dostępna jest główna wystawa stała pod nazwą „Pasja podróżowania”, która mieści się na trzech piętrach kamiennicy i spichlerza z początków XX wieku. Można na niej podziwiać stare mapy, zdjęcia, stroje, tkaniny, biżuterię, broń, instrumenty muzyczne i kolekcje przeróżnych figurek, naczyń czy znalezisk archeologicznych. Oczywiście są tam także historie podróży, odkryć, pracy dziennikarskiej i filmowej Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie muzeum, za to z ciekawostek, które nas zaskoczyły były na przykład informacje, że Tony Halik kolekcjonował przeróżne materiały na temat UFO i był pilotem RAF-u.
Na stałe są też zaprezentowane krótkie biografie największych polskich i zagranicznych podróżników takich jak Paweł Edmund Strzelecki, Kazimierz Nowak, Arkady Fiedler, a także Marco Polo, Krzysztof Kolumb, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan czy Alexander von Humboldt.
Ponadto w muzeum organizowane są również wystawy czasowe. Podczas naszej wizyty była to sztuka Bali. A od 1 czerwca do 10 września 2017 w Muzeum Podróżników otwarta jest nowa wystawa zatytułowana „Zabawki w kulturach świata” (http://www.muzeum.torun.pl/aktualnosc-1-401-zabawki_w_kulturach_swiata.html), która również zapowiada się interesująco.
Strona muzeum: http://www.muzeum.torun.pl/strona-33-muzeum_podroznikow_im_tony_ego_halika.html