powrót
28.04.2018

CYPR - 10 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ

Tytu_owe
Kakopetria, wioska na Cyprze.

     Pod koniec marca stwierdziliśmy ze zdziwieniem, że w tym roku jeszcze nigdzie nie wyjeżdżaliśmy. Krótkie poszukiwania pomysłu na tygodniowy wypad zakończyły się zakupem biletów na Cypr. Mimo pewnych obaw, szybko przekonaliśmy się, że to świetny wybór. Jeśli jesteście ciekawi kultury, ludzi i historii, to wyspę Afrodyty po prostu pokochacie.

     My spędziliśmy tam bardzo intensywny tydzień, podczas którego zwiedziliśmy całą południową, czyli grecką, część. Oto co naprawdę warto zobaczyć i zrobić na Cyprze:

Zobaczcie jak Cypryjczycy świętują Wielkanoc

     Wybierzcie się na Cypr w takim terminie żeby zobaczyć jak miejscowi świętują Wielkanoc. Mieszkańcy wyspy są w większości wyznania prawosławnego więc Wielkanoc wypada później niż w Polsce. Cypryjczycy są religijni i przywiązani do tradycji, dlatego świętują na całego. Procesje, modlitwy, palenie kukły Judasza oraz gry i zabawy trwają przez pięć dni. Najbardziej tradycyjne obchody zobaczycie w małych, górskich wioskach.

Odpocznijcie na plaży

     Cypr słynie z pięknych plaż, często wciśniętych między skaliste brzegi. Znajdziecie je na całym południowym wybrzeżu, szczególnie w okolicach Ajia Napa, Larnaki, Limassol i Pafos. Najbardziej znana jest plaża Nissi w Ajia Napa, z której, przy niższym poziomie wody, przejdziecie „suchą stopą” na pobliską wyspę. Nam podobała się plaża Konnos w okolicach Protaras. Wybierzecie się z niej na spacer wybrzeżem aż do Stone Arch, niewielkiego łuku skalnego stanowiącego popularną „ramkę” zdjęć z Cypru. Po zachodniej stronie wyspy czeka na Was „skała Afrodyty”, czyli skalista plaża, gdzie według legendy bogini wyłoniła się z morskiej piany. Pojedźcie też na plażę Lara, gdzie w lecie przypływają żółwie żeby składać jaja. Tę plażę rzadziej odwiedzają turyści bo nie ma do niej dojazdu asfaltową drogą.

Pójdźcie na trekking w górach Troodos (np. wokół góry Olimp)

     Od upału najłatwiej odpoczniecie w górach. Wystarczy godzina jazdy samochodem z Limassol żebyście znaleźli się w cedrowym lesie. Z wielu tras trekkingowych w górach Troodos polecamy 2,5 godzinny Artemis trail, który zaczyna się kilka kilometrów za miejscowością Troodos i okrąża górę Olimbos (w google opisana jako Olimp). W okolicy do wyboru macie mnóstwo dłuższych i krótszych trasy.
Więcej na stronie: http://chooseyourcyprus.com/troodos-trails.html

Odkryjcie kanion Avakas na półwyspie Akamas

     Jeśli nigdy nie macie dość natury to wybierzcie się na półwysep Akamas. To dzika, najdalej na zachód wysunięta część Cypru. Nie ma tam miast czy wiosek, za to czeka na Was szutrowa droga, przyroda i widoki urwistych brzegów schodzących do morza. Jednym z miejsc, o którym nie zawsze wspominają przewodniki, jest kanion Avakas. Ciągnie się on kilometrami ale nie musicie wchodzić daleko żeby zgubić się w wąskich przejściach między wysokimi skałami.

Poczujcie atmosferę cerkwi z IX wieku

     Aż trudno uwierzyć, że znajdująca się w Larnace cerkiew św. Łazarza została zbudowana w IX wieku. Świątynię co prawda później przerabiano i remontowano ale jej grube kamienne ściany i filary nadal robią ogromne wrażenie. Wejdźcie do środka żeby poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. Być może wynika on z tego, że w odróżnieniu od wielu innych kościołów na Cyprze, ten nie jest wewnątrz otynkowany. Cerkiew łatwo odszukacie bo znajduje się w samym centrum, blisko promenady, na wysokości zamku.

Zobaczcie mury starego miasta w Nikozji

     Na Cyprze macie okazję zobaczyć jedyną na świecie podzieloną stolicę. Najciekawszym elementem Nikozji nie jest jednak mur dzielący część grecką od tureckiej ale mur miasta z czasów weneckich. Był to imponujący system murów obronnych z trzema bramami. Do dziś są dobrze zachowane, możecie m.in. zobaczyć XVI-wieczną Bramę Famagustiańską (Famagusta Gate), w której dziś organizowane są koncerty i wystawy.
Ciekawy artykuł o Nikozji: https://www.theguardian.com/world/2017/jan/15/in-nicosia-cyprus-spirit-of-reconciliation-is-stirring

Przenieście się w czasy Rzymian oglądając ruiny Kourion

     Do najlepiej zachowanych kompleksów archeologicznych na Cyprze należy Kourion, gdzie zobaczycie m.in. mozaiki przedstawiające gladiatorów, pozostałości po domach, łaźniach oraz odbudowany amfiteatr. Kourion położony jest pod Limassol, na wzgórzu z widokiem na morze. Historia osady sięga trzech i pół tysiąca lat wstecz, a jej rozkwit przypadł na czasy Imperium Rzymskiego. Co ciekawe Kourion leży na obszarze terytorium Brytyjskiego, bo okolice to teren angielskiej bazy wojskowej.

Poznajcie proste życie w górskich wioskach

     Pomimo szalonego rozwoju turystyki nadal można na Cyprze znaleźć małe, autentyczne wioski, zamieszkane często przez zaledwie kilkaset osób. Wąskie uliczki, w których trudno zmieścić się samochodem, ściśnięte ze sobą domki z kamienia, kolorowe okiennice, donice z kwiatami i oryginalne drzwi, wszystko to składa się na niepowtarzalny urok i klimat cypryjskich wiosek. Wybierzcie się na leniwe zwiedzanie, lub na kawę w lokalnej kawiarni, do Lefkary, Vuni, Vavli, Lofu, Kato Drys lub Kakopetrii. Spodoba się Wam taki lokalny Cypr. 

Pospacerujcie po dziedzińcu klasztoru w Kykkos

     Cypr był celem pierwszej podróży misyjnej św. Pawła. Dziś efekty jego pracy poznacie po niewiarygodnej mnogość kościołów i klasztorów na całej wyspie. Od malutkich, skromnych kościółków położonych wśród łąk, po imponujące kompleksy klasztorów zbudowanych w trudno dostępnych górach. Wrażenie robi monastyr w Kykkos, ale wybierzcie się również do Agios Minas, Omodos i Chrysoroyiatissa. Małe kościółki, w których możecie odkryć na przykład malowidła z czasów bizantyjskich znajdziecie zaś w Panagia tis poditou pod Galatą lub w pobliżu Stavros tis Psokas.

Poszukajcie małych winnic w górach Troodos

     W kwietniu małe, rachitycznie wyglądające drzewka winorośli dopiero wypuszczają listki. Ale gorące lato i dobre warunki sprawiają, że we wrześniu owoce są już gotowe do zbiorów. Wówczas w wielu małych winnicach rozpoczyna się intensywna praca. Niezależnie od tego kiedy będziecie na Cyprze znajdźcie okazję żeby spróbować lokalnego wina. Polecamy prywatną winnicę prowadzoną przez tę samą rodzinę od 30 lat – Vouni Panayia Winery, po której oprowadził nas Petros, jeden z właścicieli.
Link do fp winnicy https://www.facebook.com/VOUNIPANAYIA/

     Cypr jest również dobrym miejscem do uprawiania sportów wodnych z windsurfingiem i kitesurfingiem na czele. Trzeba się jednak wybrać w sezonie letnim, bo kiedy my byliśmy na wyspie to większość szkółek była jeszcze zamknięta. Można za to pojeździć konno. W stajniach na południowym wybrzeżu możecie m.in. wybrać się na jazdę po plaży o zachodzie słońca.

     Atrakcji jest więc na Cyprze dużo. Nam tak się podobało, że planujemy tam jeszcze wrócić.