Nie pamiętam, kiedy ostatnio byliśmy w Poznaniu. Pewnie na jakiejś klasowej wycieczce w podstawówce albo liceum. Dlatego też, kiedy jadąc na spotkanie podróżnicze do Wschowy, zatrzymaliśmy się na pół dnia w tym mieście, mieliśmy wrażenie, że widzimy je po raz pierwszy.
W Poznaniu mieliśmy na zwiedzanie kilka godzin, więc zdecydowaliśmy się zobaczyć tylko dwa punkty na mapie miasta. Jednym z nich był kolorowy mural na Śródce, a drugim nowoczesne centrum dziedzictwa polskiego - czyli Brama Poznania. Oba miejsca zdobyły miano Nowego Cudu Polski w plebiscycie National Geographic Traveler - mural w 2016 r a Brama w 2014 r.
BRAMA POZNANIA
Ten nowoczesny budynek, w którym mieści się Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT), stoi w samym centrum Poznania. Z zewnątrz wygląda na bardzo prostą, wręcz ascetyczną konstrukcję, ale w środku oferuje naprawdę wiele bardzo ciekawych ekspozycji i instalacji. Jak można przeczytać na stronie obiektu, jest to pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa opowiadające historię Polski i Państwa Polskiego, która zaczęła się właśnie tam, gdzie dziś stoi muzeum. O szczegółach dotyczących zwiedzania i dostępnych ekspozycjach możecie poczytać na stronie Bramy Poznania. My tylko dodamy od siebie, że ciekawe filmy, eleganckie wizualizacje, nowoczesne instalacje, interaktywny i niestandardowy sposób przedstawiania historii powoduje, że naprawdę wiele zostaje w głowie po wyjściu z tego muzeum. Na zwiedzanie warto przeznaczyć sobie około dwie godziny, a potem można przejść kładką nad rzeką Cybiną i udać się do Katedry Poznańskiej, na Ostrów Tumski, albo w drugą stronę na Śródkę gdzie kolorowy mural zdobi kamiennicę przy Rynku Śródeckim.
Link do strony Bramy Poznania: http://bramapoznania.pl/