back
17.05.2017

POLSKA Z BLISKA - ZAMEK W GOŁUCHOWIE

Img_3995_2_small
Dziedziniec Zamku w Gołuchowie.

     Od lat podróżujemy po świecie i odwiedzamy najdalsze jego zakątki. Ale przecież nie trzeba wyjeżdżać na drugą półkulę, żeby było pięknie, oryginalnie i ciekawie. W końcu, jak pokazuje plebiscyt organizowany przez National Geographic Traveler, Polska jest najfajniejsza!

     Ponieważ, pracując na pełen etat, mamy tylko 26 dni urlopu w roku, za każdym razem kiedy planujemy wyjazd, zastanawiamy się jak najlepiej ten wolny czas wykorzystać. Przeważnie szukamy tanich biletów do kraju, w którym jeszcze nie byliśmy i wybieramy nowe miejsce, gdzie możemy poznać nowe kultury i dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. Na zwiedzanie Polski zostają nam w tej sytuacji weekendy. Więc kiedy w kwietniu 2017 zostaliśmy zaproszeni do Wschowy (http://www.swiatzbliska.pl/dzieje-sie/79/swiat-z-bliska-zawital-do-wschowy) i Szamotuł (http://www.swiatzbliska.pl/dzieje-sie/74/szok-travel-2017-czyli-spotkania-z-podr-znikami-w-szamotulach) z pokazami zdjęć i opowieściami o naszych podróżach, stwierdziliśmy że poszukamy co jest w okolicach wartego zobaczenia. Okazało się, że jest tego całkiem dużo!


ZAMEK W GOŁUCHOWIE

     Przez 18 lat Marta mieszkała w Warszawie na ul. Gołuchowskiej. I nawet się kiedyś zastanawiała od czego ulica wzięła swoją nazwę – może właśnie od Gołuchowa? Znajdujący się tam uroczy, niewielki zamek, którego historia liczy ponad 400 lat, jest częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zawiera zbiory sztuki z całego świata, którą przez wiele lat kolekcjonowała Izabela Czartoryska. Chyba najbardziej znanym eksponatem z tej kolekcji jest obraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym, autorstwa Marcello Bacciarellego (jedna z wielu kopii wykonanych w XVIII w), który powinien rozpoznać każdy, kto choć przez chwilę uważał na lekcjach historii. Jednak dla nas najciekawszym eksponatem był kielich toastowy z IV w p.n.e. z głową gryfa, wyrzeźbiony tak, by nie można go było odstawić, a jedynie odłożyć. Dlatego podczas toastów nalany trunek musiał zostać wypity do dna.


     Link do strony Muzeum Zamku w Gołuchowie: http://www.mnp.art.pl/muzeum/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie/