powrót

TESTUJEMY: BUTY GÓRSKIE AKU TREKKER LIGHT II GTX

Img_1105_small
AKU Trekker Light II GTX po kilku wymagających trekkingach.

     Ponieważ w czasie ostatniej podróży planowaliśmy odwiedzić tak różne miejsca jak Sri Lanka, Malediwy i Dubaj, potrzebowaliśmy mądrze wybrać rzeczy, które zabierzemy ze sobą. Z ubraniami poszło łatwo, bo zwykle i tak staramy się wziąć to, co jest możliwie uniwersalne, ale już z butami było trudniej.

     Wiedziałem, że będę potrzebował butów trekkingowych, które dobrze sprawdzą się w wilgotnym klimacie, w porośniętych roślinnością górach Sri Lanki, a jednocześnie będę w nich mógł pójść na trekking w Ras Al Chajma w Emiratach Arabskich. Tam warunki są już zgoła inne, ostre skały, kamienie i upał. Zaraz po powrocie do Polski planowałem jeszcze krótki wypad w Tatry więc do wymagań dochodziła jeszcze konieczność, żeby buty nadawały się na jesień i były wodoodporne. Po szybkiej weryfikacji zdecydowałem się na AKU Trekker Light II GTX, które dostałem do testów.

     Dlaczego te buty uznałem za warte wypróbowania? Producent zachwala je jako wygodne, trójsezonowe, zapewniające duży komfort, wodoszczelność i bardzo dobrą przyczepność. Do tego buty są bardzo lekkie bo ważą jedynie 620 gramów każdy.

Buty w terenie sprawdziły się bardzo dobrze. Ich praktyczne cechy to:

- 620 gramów to na buty trekkingowe prawie nic. Taka mała waga butów przekłada się na duży komfort stóp podczas użytkowania.

- Są bardzo wygodne na długie trasy. Zarówno na Sri Lance jak i w Tatrach chodziłem w nich przez cały dzień i cały czas czułem się komfortowo. Mimo, że używałem tych butów po raz pierwszy nic mnie nie obcierało, co często się zdarza zanim stopa się w nowym bucie „ułoży”.

- Nawet w dużym upale stopa dobrze „oddychała”. Podczas trekkingu w górach Ras Al Chajma było około 40°C, a mimo to stopy się nie męczyły. System AirComfort 8000® i membrana GORE-TEX® działają bez zarzutu. 

- Podczas tego samego trekkingu dobrze sprawdziła się też podeszwa Vibram® Winkler, bo amortyzacja na kamienistym szlaku była bardzo dobra.

- Przetestowałem też wodoodporność butów. Podczas trekkingu w Tatrach w niewielkim deszczu nie było problemu i stopy miałem suche. Za to podczas spaceru na Sri Lance noga osunęła mi się do potoku i wtedy miejscami but przesiąknął.

- Buty są wykonane bardzo starannie więc liczę, że posłużą wiele lat.

- Są bardzo uniwersalne. Tak jak wspomniałem, testowałem je również podczas dwudniowego wypadu w Tatry. Koniec października był dla nas łaskawy pogodowo ale i tak cześć trasy na Kasprowy Wierch szliśmy w mżawce, a na górze miejscami leżał już śnieg. Były to dobre warunki żeby zweryfikować jak buty trzymają się śliskiej nawierzchni oraz czy są dostatecznie ciepłe na późną jesień. Pod jednym i drugim względem zdały egzamin bez problemu.

     Czy zauważyłem jakieś minusy? Buty są duże, mają spory gumowy rant, który dobrze chroni buty ale powiększa ich obrys i trzeba się do tego przyzwyczaić. Ja przez pierwsze dni często o coś zawadzałem.

     Z drugiej strony to, co mnie zaskoczyło najbardziej pozytywnie, to amortyzacja. Buty są średnio twarde i bardzo wygodne. Wydawało mi się, że w związku z tym nie mogę oczekiwać, że będą naprawdę dobrze amortyzowały na skalistych szlakach. Jednak podczas sześciogodzinnego trekkingu w Ras Al Chajma, gdzie cały czas szliśmy po kamieniach i skałach, w ogóle tego nie odczułem. Stopy się nie męczyły, stąpanie po kamieniach nie było dotkliwe.

     Podsumowując przetestowałem buty AKU Trekker Light II GTX podczas kilku trekkingów, w różnych warunkach. Ich największymi zaletami są wygoda, oddychanie stopy i amortyzacja podczas trekkingu na kamienistym podłożu. Nie są to buty tanie, ale zakładając, że buty trekkingowi kupuje się na kilka sezonów to zdecydowanie mogę je polecić.

Testował: Łukasz

Dystrybutorem butów AKU w Polsce jest m.in. firma Raven z Krakowa: http://www.ravenoutdoor.com/

Informacje od producenta na temat przetestowanych przeze mnie butów:
https://www.aku.it/en/product/catalogo_en/trekking/trekker-lite-ii-gtx_en.html#tabs-3